сучасний офіс    Сучасний офіс являє собою багатофункціональний робочий простір, у якому грамотно спланована кожна одиниця корисної площі й стиль оформлення. Існують три основних фактори, що впливають на стиль офісу:

1 - смак і побажання керівника;
2 - географічний фактор, орієнтація на європейський або американський стилі;
3 - профіль діяльності фірми.

    Загальноприйнятими вважаються дві концепції оформлення офісу: класична кабінетно-коридорна система й Open Space, відкритий простір. До першого варіанта можна віднести, наприклад, більшість державних установ у нашій країні: довгі коридори, таблички на дверях, особисті кабінети й різні відділи. З т.з. ефективності діяльності, класичний офіс оптимально відповідає лінійно-функціональній організаційній структурі компанії із традиційними управлінськими вертикалями й способами координації.

    Концепція Open Space демонструє ідею демократичного офісу, що організується в досить великому приміщенні, не розділеному капітальними стінами. Простір офісу структурується, і в ньому створюються необхідні функціональні зони, при цьому широко використовуються мобільні і стаціонарні офісні перегородки. З т.з. менеджменту, організований у такий спосіб офіс більше відповідає сучасним формам керування й дозволяє використовувати нові способи внутрішньої координації й комунікації. Крім того, відсутність дверей і коридорів істотно заощаджує площу офісу. Багато компаній обирають третій - змішаний - варіант, по-своєму сполучаючи елементи класичного й відкритого офісів.

    Як показує практика, у Росії при облаштованні офісу смак керівника в більшості випадків відіграє основну роль, хоча грамотна організація робочого простору вимагає участі фахівців, що забезпечують функціональність, презентабельність і ергономічність офісу. У світі існує два основних підходи до оформлення офісних приміщень: американський і європейський.

    Американський підхід характеризується використанням відкритого простору, відрізняється динамічністю, а часом і агресивністю, що свідомо прагне продемонструвати керівництво фірми. Головна особливість американського підходу - прихильність до використання одного з існуючих стилів у чистому вигляді.

    Європейський підхід до організації офісу також містить у собі концепцію Open Space, однак у його рамках допускається плавне змішання стилів в оформленні офісного інтер'єра. У таких офісах деталі урбаністичного хай-тека мирно сусідять із перським килимом ручної роботи. Сьогодні експерти виділяють підвиди загальноєвропейського стилю, обумовлені країнами - виробниками меблів: німецький, скандинавський, італійський та інші.

    Американський стиль досить представницький. При обробці приміщень використовуються елітні матеріали. Офіси обставляються дорогими, але дуже функціональними меблями сучасного концептуального дизайну, оснащуються високоякісною технікою, що може також відігравати роль декоративних аксесуарів (наприклад, телефонний апарат оригінальної форми й кольору, світильник у стилі “хай-тек“ або настінний годинник у хромованому корпусі). Американський менталітет припускає швидкість реакції на події, що відбуваються. Це одна з необхідних умов успішного бізнесу. Скляні перегородки офісу в стилі “Манхетен”, що дозволяють бачити все, що відбувається навколо, роблять межу із зовнішнім миром умовною.

    Офіс оформлений в європейському стилі, як правило, менш одноманітний, ніж американський. Для розмежування робочих місць у європейському Open Space використовуються легкі, іноді прозорі панелі. Вони добре пропускають світло, але при цьому через них нічого не можна розглянути. Людина, що працює за такою перегородкою, почуває себе досить ізольовано: вона не бачить сусіда, а офіс залишається світлим і легким.