Художня обробкаСьогодні кожний хоче зробити своє житло вже не просто гарним, а таким, що запам'ятовується й неповторним. Для цього й використовують декоративні стекла. Існує безліч способів декоративної обробки скла:

- фацетування
- малірування
- декорування скла за допомогою піскоструминної обробки
- хімічне травлення й матування
- плівкові технології
- художнє скло: розпис по склу безвипалювальними - фарбами
- ...

Обробка скла: фацетування

Це спеціальна обробка кромки скла. Вона виконується з високою точністю, завдяки чому виходить декоративне скло з гарною криволінійною поверхнею. Як правило, обробка скла здійснюється в чотири етапи: грубе шліфування, чистове шліфування, попереднє полірування й полірування. Зазвичай для фацетування використовують флоат-скло.

Обробка скла: малірування

Цей вид обробки скла полягає в тому, що аркуш нагрівають до розм'якшення й надають йому потрібну форму. Для створення рельєфу скло кладуть на гіпсову, скульптурну форму й обпалюють у кілька етапів. Технологія використовується для одержання скляних вставок і для виготовлення великих деталей. Така обробка скла досить дорога, однак, дуже ефектна.

Декорування скла за допомогою піскоструминної обробки

Це один з методів одержання декоративного скла, що заснований на механічній обробці поверхні скла повітряним струменем із часточками абразиву (найчастіше - піску). Там, де абразив контактує з поверхнею, він руйнує поліровану поверхню скла, у результаті чого з'являється малюнок. Він може мати різну глибину й зернистість. Художнє скло за допомогою цієї технології обробки можна одержати, застосовуючи шаблони й трафарети. У результаті вийдуть тривимірні зображення із глибокою рельєфною структурою.
Щоб готова поверхня не забруднювалася, її обробляють спеціальними хімічними не токсичними сполуками, які надають поверхні гідрофобні (водовідштовхувальні) властивості. Для цільноскляних дверних полотен, що піддаються наступному термічному загартовуванню, найчастіше застосовується метод хімічного травлення.

Хімічне травлення й матування

Ця технологія обробки скла заснована на властивостях парів плавикової кислоти взаємодіяти зі склом, утворюючи нерозчинні солі. Травлення дозволяє одержати на незахищених кислотостійкою мастикою місцях, як рівномірно матовий, так і прозорий, з різною глибиною обробки, малюнок. Підсумок виготовлення художнього скла залежить від режиму обробки. Ця технологія дуже трудомістка, тому, як правило, використовується тільки для декорування дорогих високомистецьких виробів.

Плівкові технології

На відміну від травлення або традиційного піскоструму, технологія використання плівки проста й економічна. При цьому імітація за допомогою сучасних матеріалів (самоклеючих плівок) виглядає настільки природно, що, часом, важко здогадатися, яка техніка обробки скла тут використовувалася насправді.
Таке декоративне скло чудово виглядає на будь-яких скляних поверхнях, відмінно імітуючи піскоструминну обробку скла. Існує кілька видів плівок: одні мають білу шовковисто-матову поверхню, а більш дорогі - ідеально повторюють реальну шорстку поверхню обробленого скла. Є навіть плівки з ефектом матового скла, що іскриться.

Художнє скло: розпис по склу безвипалювальними фарбами

Розпис холодним способом здійснюється при використанні лакових фарб, що не закріплюються потім випалом. Такі розписи малостійкі й на відміну від інших матеріалів скло має поверхню, що не має пор. Цей живопис легко стирається, особливо при частому митті скла. До того ж на склі він виглядає грубо й чужорідно. Тому для нанесення живопису на скло застосовують фарби, які називають силікатними або мінеральними. Ці фарби являють собою суміші жаростійких мінеральних пігментів з легкоплавкими стеклами-флюсами. Вони мають високу стійкість проти дії світла, яскравість, розмаїття кольорів і довговічність. Це також недешевий спосіб обробки скла.
Це далеко не всі способи декорування скла. Також успішно використовується вітраж, скляна мозаїка, ф’юзинг, псевдо-вітраж, а також комбіновані технології!